Ascaris lumbricoides – Glista ludzka

Glista ludzka
Glista ludzka

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) – jest to nicień bytujący w jelicie cienkim człowieka. Pasożyt ten ma obły kształt ciała o zwężonych końcach, którego barwa jest bladoróżowa, natomiast wzdłuż ciała biegną cztery linie, gdzie linia grzbietowa i brzuszna są cienkie i białe, a linie boczne są brunatne i grubsze. Długość tego nicienia sięga nawet 40 cm. Glista ludzka występuje u około ¼ ludności świata, a w niektórych regionach u 90% populacji. W Polsce glista ludzka zajmuje trzecie miejsce pod względem częstości występowania, zaraz po owsiku i włosogłówce.

Cykl rozwojowy

Źródłem inwazji glistami jest woda, gleba oraz warzywa zanieczyszczone ludzkimi fekaliami zawierającymi inwazyjne jaja glist. Samice składają do 200 tysięcy jaj, które wraz z kałem żywiciela wydostają się n zewnątrz. Następnie po kilku tygodniach w jajach rozwijają się larwy, które czekają na połknięcie przez żywiciela (człowiek). Z połkniętych jaj wydostają się larwy, które wnikają przez ścianki jelita do naczyń krwionośnych i następnie wędrują do narządów wewnętrznych (głównie do wątroby i płuc). Kiedy dotrą do pęcherzyków płucnych, tam dwukrotnie linieją, a po osiągnięciu 2 mm długości, wędrują w górę przez oskrzeliki, oskrzela, tchawicę do krtani, gdzie są odruchowo połknięte. Po połknięciu larwy dostają się do żołądka, a następnie do jelita, gdzie dorastają, a po około 2 miesiącach od zakażenia pasożyty zaczynają rozmnażać się płciowo.

Glistnica

Chorobę jaką powodują glisty nazywa się glistnicą, która jest najczęstszą robaczycą przewodu pokarmowego u ludzi.
Reakcja człowieka na obecność glisty ludzkiej jest zależna od wrażliwości osobniczej. Czasem już jedna glista może wywołać objawy jak pokrzywka, zaburzenia nerwowe czy jelitowe. Objawy mogą być wywołane zarówno przez wędrujące larwy jak i dorosłe nicienie przebywające w jelicie. Wędrujące larwy w dużej liczbie powodują uszkodzenie ściany jelita, wątroby czy płuc, mogą występować stany zapalne w innych narządach, do których dostały się zabłąkane larwy.

Objawy glistnicy:

– pokrzywka
– świąd skóry
– obrzęki twarzy i rąk
– zapalenia spojówki
– łzawienie
– suchy kaszel i inne objawy alergiczne,
– bezsenność, niespokojny sen, zaburzenia snu ze zgrzytaniem zębami,
– nadmierna pobudliwość nerwowa,
– objawy przypominające padaczkę,
– nudności,
– wymioty,
– brak łaknienia,
– bóle brzucha,
– kurcze jelit,
– w skrajnych przypadkach niedrożność jelit.

Drogi zakażenia glistą ludzką:

– jedzenie niedomytych warzyw, nawożonych ludzkimi fekaliami
– picie zanieczyszczonej wody (np. w czasie kąpieli w jeziorze, rzadziej w basenie).

Źródło

  1. pl.wikipedia.org
  2. Dziubek Zdzisław, „Choroby zakaźne i pasożytnicze”, PZWL 2012
  3. Hadaś Edward, Derda Monika, „Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne”, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(1)6-13