Motylica wątrobowa to jeden z najbardziej tajemniczych i niebezpiecznych pasożytów. Przeważnie występuje u bydła, świń, kóz, krów, owiec i innych zwierząt, co nie oznacza, że nie może zaatakować człowieka. Jeśli znajdzie się w organizmie ludzkim, najczęściej umiejscawia się w wątrobie i drogach żółciowych. Brak właściwej higieny i niedokładnie myte ręce to doskonała pożywka dla motylicy.
Dojrzała postać motylicy wątrobowej dochodzi często do 5cm długości oraz 1cm szerokości. Jej ciało można porównać do kształtu liścia. Jest wyraźnie spłaszczone, a na szerszym (przednim) końcu posiada małą przyssawkę. Poniżej tej przyssawki, po stronie brzusznej znajduje się otwór płciowy, pod którym znajduje się druga przyssawka, zwana brzuszną. Ciało motylicy wątrobowej pokryte jest oskórkiem.
Objawy i sposoby zarażenia Motylicą Wątrobową
Sposoby zarażenia motylicą wątrobową mogą być różne. Człowiek najczęściej zakaża się larwą pijąc wodę z niewiadomego źródła, a także żując źdźbła traw na podmokłych łąkach, jedząc szczaw lub zioła w formie świeżej, szczególnie mniszek, rzeżuchę i pokrzywę. Wśród sposobów zarażenia motylicą wątrobową wymienia się także nieodpowiednią higienę i zbyt rzadkie mycie rąk. Wbrew pozorom zarazić się motylicą wątrobową nie jest trudno. Nasze organizmy są codziennie osłabiane przez toksyny znajdujące się w wodzie i powietrzu, niezdrową dietę czy permanentny stres, co daje ogromne szanse pasożytom na zagnieżdżenie się w komórkach ciała.
Typowe objawy motylicy wątrobowej to zaburzenia trawienia, zaburzenia pracy wątroby (w skrajnych przypadkach żółtaczka i marskość wątroby), a także gorączka, dreszcze, osłabienie, nudności i wymioty. Bardzo często występują zaparcia na zmianę z rozwolnieniem, bóle brzucha i wątroby oraz powiększenie wątroby. U niektórych osób zarażonych motylicą wątrobową może pojawić się wysypka na rękach lub zmiany pokrzywkowe na skórze, senność, brak apetytu i wstręt do tłustych potraw. Typowe jest również przyśpieszone OB. Często pojawiają się również bóle stawów i mięśni, nerwowość.
Metody leczenia
Choroba ma charakter przewlekły, a dojrzałe motylice mogą żyć nawet parę lat w wątrobie żywiciela. Metody leczenia motylicy wątrobowej zazwyczaj dostosowuje się do stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej w trakcie leczenia oczyszcza się organizm z toksyn i regeneruje zaatakowaną przez pasożyta wątrobę. Niekiedy wskazane jest przyjmowanie ziół, które mogą być pomocne w regeneracji uszkodzonej wątroby.