Przywra jelitowa

Przywra jelitowa to pasożyt, który występuje u ludzi i zwierząt. Uznawana jest za jeden z najgroźniejszych i najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Ciężko się jej pozbyć ze względu na przyssawki, którymi przytwierdza się do narządów (jelita). Przywry jelitowe mają płaskie ciało o długości 20 – 30 milimetrów i szerokości 8-12 milimetrów.

Jaja dorosłych pasożytów wydalane są wraz z kałem żywiciela ostatecznego, którym jest owca, koza, krowa, świnia, królik. Jeżeli trafią na środowisko wodne, to następuje ich dojrzewanie do stadium zarodkowego. Stamtąd, po trafieniu do organizmu żywiciela pośredniego, przechodzi dalsze fazy rozwoju, znowu trafia do środowiska zewnętrznego, by po jakimś czasie przedostać się do organizmu żywiciela ostatecznego. Człowiek może być ostatecznym żywicielem, jednak występuje to niezwykle rzadko. Do organizmu ludzkiego, przywra jelitowa przedostaje się najczęściej poprzez picie nieprzygotowanej wody pochodzącej z naturalnych cieków wodnych.

Objawy i sposoby zarażenia Przywrą Jelitową

Sposoby zarażenia przywrą jelitową mogą być różne. Do zarażenia pasożytem dochodzi najczęściej w wyniku picia nieprzegotowanej wody lub skażonej wody pochodzącej ze stojących zbiorników wodnych. Zarazić można się także spożywając rośliny, podlewane taką wodą. Często do zakażenia dochodzi w wyniku spożywania brudnych i nieumytych owoców oraz warzyw. 

Objawy przywry jelitowej są dość charakterystyczne. Osoba zakażona pasożytem odczuwa wyraźne osłabienie, zmęczenie, ma bóle głowy i bóle brzucha, odczuwa spadek apetytu. Przy zakażeniu przywrą jelitową bardzo często występują silne i przewlekłe alergie. Może pojawić się zarówno astma, jak również przewlekły, uciążliwy kaszel oraz alergie skórne. Wśród innych objawów przywry jelitowej wymienia się wysoką temperaturę, zapalenie gruczołu krokowego oraz zapalenie okrężnicy. Pojawiają się kłopoty z trawieniem i alergie pokarmowe charakteryzujące się biegunkami oraz drażliwym jelitem.

Metody leczenia

Metody leczenia przywry jelitowej uzależnione są od stadium zaawansowania choroby. W większości przypadków leczenie polega na zniszczeniu pasożytów i regeneracji uszkodzonego narządu. Niekiedy wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii. Częściej jednak zaleca się przyjmowanie ziół, które oczyszczą i zregenerują organizm.