Tasiemiec nieuzbrojony (taenia saginata) to pasożyt żyjący w organizmie zarówno człowieka, jak i bydła, przy czym rozmnaża się tylko pasożytując w ciele człowieka. Składa się z gruszkowatej główki oraz czterech przyssawek, dzięki którym z łatwością przyczepia się do ściany jelita cienkiego. W przeciwieństwie do tasiemca uzbrojonego, nie posiada haczyków. Reszta ciała pasożyta składa się z około 2000 członków. Przewód pokarmowy nie występuje u pasożyta, jakim jest tasiemiec nieuzbrojony. Budowa pasożyta obejmuje natomiast silnie rozgałęzioną macicę.
Cechą charakterystyczną tasiemca nieuzbrojonego jest kremowa barwa i taśmowate ciało podzielone na segmenty. Tasiemiec nieuzbrojony może osiągać nawet do 15 metrów długości i 10 milimetrów średnicy. Co ciekawe, nie posiada on przewodu pokarmowego, ponieważ żyjąc w jelitach żywi się tzw. mleczkiem pokarmowym, czyli przetworzonym pokarmem. Ten typ tasiemca najczęściej spotykany jest w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, a także na Filipinach, w Ameryce Centralnej i w Ameryce Południowej. Wśród chorób, które wywołuje wymienia się tasiemczycę lub teniozę.
Objawy i sposoby zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym
Sposoby zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym są ściśle określone. Do zarażenia dochodzi najczęściej w wyniku zjedzenia surowego bądź niedogotowanego mięsa, głównie wołowego. To właśnie w takim mięsie często znajdują się larwy tasiemca. Do zakażenia pasożytem może dojść także na skutek zjedzenia skażonych warzyw i owoców.
Tasiemiec nieuzbrojony często ukrywa swoją obecność, jednakże anemia, przewlekłe bóle brzucha i spadek wagi mogą stanowić jedne z pierwszych objawów zakażenia pasożytem. Objawy zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym nie są swoiste. Poza wyżej opisanymi symptomami, wymienia się zgagę, zaparcia na przemian z biegunką, nudności, wilczy apetyt lub brak apetytu, rozdrażnienie nerwowe, nocne drgawki, niedokrwistość. Wśród objawów zakażenia wymienia się także ogólne osłabienie organizmu, pokrzywkę, bóle kolkowe i powikłania przypominające niedrożność przewodu pokarmowego. U niektórych osób zamiast wychudzenia może występować spora nadwaga.
Metody leczenia
Metody leczenia tasiemca nieuzbrojonego mogą być różne. Najczęściej jednak stosuje się odpowiednią dietę i leki, które ułatwiają usuwanie pasożytów z organizmu i zwalczają zakażenie. Leczenie tasiemca jest skuteczne, ale pod warunkiem, że doprowadzi się je do końca.