Tasiemiec uzbrojony (taenia solium) to pasożyt żyjący w organizmie człowieka i innych kręgowców. Uważany jest za najgroźniejszego ze wszystkich tasiemców. Ostatecznym żywicielem tasiemca uzbrojonego jest organizm człowieka, natomiast jego żywicielem pośrednim może być świnia domowa lub dzika, której mięso może być zarażone larwami pasożyta. Nazwa tasiemiec uzbrojony pochodzi od tego, że robak ma główkę uzbrojoną w podwójny wieniec haków i przyssawki, które ułatwiają mu bytowanie na ścianach jelita cienkiego.
Pasożyt ma długie i płaskie ciało, które wyglądem przypomina tasiemkę. Ciało tasiemca składa się z szeregu powtarzających się segmentów. Każdy taki segment jest kompletną maszyną rozrodczą, wyposażoną w narządy męskie i żeńskie, produkującą do 100 tysięcy jaj. Długość dorosłego pasożyta może wynosić od 2 do 6 metrów. Oprócz przewodu pokarmowego tasiemiec uzbrojony może osadzać się w mięśniach i narządach wewnętrznych człowieka jako larwa (wągier).
Objawy i sposoby zarażenia Tasiemcem uzbrojonym
Sposoby zarażenia tasiemcem uzbrojonym mogą być różne. Człowiek zaraża się najczęściej wągrami tasiemca poprzez spożycie zakażonego, niedogotowanego lub surowego mięsa wieprzowego. Zarazić można się także jedząc nieumyte jarzyny, na których znajdują się jaja pasożyta. Czasami wystarczy kontakt z chorym lisem lub psem (bardzo często jaja tasiemca przyczepiają się do sierści zwierzęcia) aby doszło do zakażenia.
Objawy zarażenia tasiemcem uzbrojonym są dość charakterystyczne. Na początku pojawia się osłabienie. Następnie występują uciążliwe bóle brzucha, nudności, a potem wymioty. Osoba zakażona tasiemcem uzbrojonym odczuwa ogólne osłabienie i zmęczenie. Cierpi na biegunkę lub zaparcia, a także nadmierną pobudliwość lub apatię. Charakterystycznym objawem zarażenia tasiemcem uzbrojonym jest chudnięcie. Chory w stosunkowo krótkim czasie bardzo traci na wadze. Gdy pasożyt zajmie inne narządy niż te wchodzące w skład przewodu pokarmowego, mogą wystąpić również bóle głowy, zburzenia widzenia lub zniekształcenia oka.
Metody leczenia
Metody leczenia tasiemca uzbrojonego uzależnione są od jego umiejscowienia. Pasożyta nie jest łatwo zlikwidować. Przeważnie stosuje się odpowiednie preparaty farmakologiczne lub jeśli farmakologia nie pomaga, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, a więc wycięcie tasiemca z zaatakowanego narządu.