Roztocza są mikroskopijnymi pasożytami, pochodzącymi z rodziny pajęczakowatych. Zamieszkują ciepłe i wilgotne miejsca, gnieżdżąc się w drobinkach kurzu. Walka z nimi jest niezwykle trudna, gdyż wilgotne powietrze sprzyja rozmnażaniu się pasożytniczych roztoczy, natomiast suche ułatwia im przemieszczanie się oraz nasyca pomieszczenie kurzem z drobnoustrojami.
Główne siedliska roztoczy w domu to pościel, koce i grube dywany oraz zasłony. Częste odkurzanie tapicerki oraz dywanów, zmiana zasłon na żaluzje lub rolety a także częste pranie i wymiana pościeli pozwoli na częściowe ograniczenie rozwoju niechcianych domowników. Warto dbać o częste wycieranie kurzu na mokro, co częściowo usunie odchody roztoczy.
Choroby wywoływane przez roztocza
Osoby uczulone na roztocza doznają szeregu nieprzyjemnych dolegliwości po zetknięciu się z alergenami. Począwszy od kataru siennego i nieustannego kichania, przez zapalenie spojówek i błon śluzowych, wysypkę i zaczerwienienia na skórze aż po suchy kaszel i duszności. Alergia pojawia się najczęściej na przełomie pór roku – w kwietniu i październiku.
Drogi zakażenia
Przyczynami alergii na roztocza jest kontakt z ich odchodami. Zawarta w nich guanina, silnie alergizujący związek, osadza się na meblach, podłogach i tekstyliach domowych, lub wysuszona unosi się w kurzem w powietrzu i jest wdychana przez mieszkańców domu, szybko doprowadzając do wystąpienia objawów uczulenia.