Film Under Our Skin (2008) napisy PL

Interesujący film o życiu w chorobie i niuansach jej leczenia. Wart podkreślenia jest fakt, iż film zaprezentował w sposób śmiały kontrowersje jakie od lat powstały wokół choroby z Lyme. Z jednej strony barykady stoją obrońcy „starego porządku” uważając boreliozę (i infekcje współistniejące) za znikome zagrożenie, ze względu na łatwość ich leczenia. Pomijają przy tym fakt, iż po zakończeniu owego leczenia duża grupa pacjentów nie czuje się w pełni zdrowa (tzw. syndrom poboreliozowy – post lyme syndrom).

Po przeciwnej stronie stoją natomiast lekarze uważający walkę z chorobą za proces długotrwały i dużo bardziej skomplikowany (długotrwała antybiotykoterapia zestawami leków działających na wszystkie formy krętka + leki wspomagające organizm). Ta grupa lekarzy sądzi że coś takiego jak post lyme syndrom nie istnieje i jest to forma przewlekłej boreliozy, którą należy leczyć. Całość konfliktu ma również tło polityczne (lobbingowe), szkoda, iż film Andy-ego Abrahamsa Wilsona nie poruszył głębiej owego wątku – przedstawiony został dosyć jasno i przejrzyście ale pewien niedosyt (przynajmniej u mnie) pozostał.

Głównym motywem filmu na którym skupił się reżyser są losy kilku postaci. O ile chorzy na boreliozę podejmujący leczenie są oczywistymi głównymi postaciami, mnie osobiście (mimo, iż mam do czynienia z boreliozą) najbardziej zainteresował wątek samych lekarzy. Chcąc wypełnić przysięgę Hipokratesa narażają się na negację lub też jawny krytycyzm ze strony oficjalnych instytucji. Niektórzy z nich tracą przy okazji uprawnienia lub nawet majątek (Dr. Joseph Jemsek). Film warto obejrzeć ze względu na to, iż borelioza (wraz z koinfekcjami) jest coraz większym zagrożeniem w Europie. A co za tym idzie przedstawione w filmie spory oraz kontrowersje są równie aktualne w USA jak i w Polsce. Przekonać się może o tym każdy kto ma/miał boreliozę i próbuje sobie z nią poradzić.

Under Our Skin (2008) 1/2 napisy PL:

Under Our Skin (2008) 2/2 napisy PL